19 Mart 2014 Çarşamba

20 Şubat - 5 Mart Myanmar / Konvoy geçişi, güzel insanlar...

Myanmar deyince aklıma ülkeden çok beraber konvoy olarak geçtiğimiz güzel insanlar ve akşam masa başı sohbetleri gelecek ! Unutulmaz bir deneyim oldu. 

Biraz grubu anlatayım ; 

İlk tanıştıklarımız Emmanuel ve Colette, 50 li yaşlarında Fransız, "On the milk road" yani "Süt yolunda". Bu 2. Asya turları. İkisi de ziraat konusunda çalışıyorlar ve bu gezinin de bir önceki gibi izi yine süt üzerine. Geçtikleri ülkelerde sütün kullanımı üzerine incelemelerde bulunuyorlar. Bununla beraber aslında insanların yaşam biçimlerine de tanıklık ediyorlar. Evet Türkiye'ye bayılmışlar elbet, ezine, tulum, kars kaşar, otlu peynir, çökelek... İlk gezilerinin kitabını basmışlar, şimdi 2.sinin izindeler...

Heike ve Julian, 20 li yaşlarında Alman, 85 model Mercedes Van ile yaklaşık 1 yıldır yoldalar. Dünya turu diye çıkmışlar yola ancak ekonomik şartlar düşündükleri gibi olmamış, Çin ve Myanmar konvoy geçişleri bellerini bükmüş :( 2-3 ay daha para yettiğince yoldalar, program arabayı satıp, onu da yiyip, eve dönüş. 
Soldan 3 ve 4, bu da Myanmar son akşam yemeği...

Amanda ve Andrea, 20 li yaşlarında İspanyol, İtalyan, Akdeniz insanı işte kan çekiyor, muhteşem sempatik süper bir çift :) Dünya turu hayaliyle çıkmışlar onlar da, para suyunu çekince Avustralya'da çalışıp para biriktirip yola devam ! Onları görünce insan biraz daha önce yollarda olmak vardı diyor :)

Helen ve Jens, 40 lı yaşlarında İngiliz, Alman son derece cool şahane insanlar. Hayatları boyunca gezmişler, ilk araçlı seyahatleri, 1 yıllık Asya Turu hedefindeler. 

Bettina, Tom ve Eliah, 40 lı yaşlarında Alman ve hayatının 1,5 senesini yolda geçirmiş olan 2 yaşındaki grubun en miniği. Almanya'da çocuğun olunca işten 3 yıl evet tam 3 yıl izin alabilme şansın varmış. Nasıl ya ? Bir daha söylüyorum nasıl ya ? Bizdeki durumlara hiç girmiyorum ! Evet Eliah doğmuş, 6 aylıkken çıkmışlar yola döndüklerinde 3 yaşında olacak. Kolay mı ? Hiç zannetmiyorum. Çocuk için de onlar içinde. Çocuk yolda büyüyor, karavan evi, ailenin diğer üyelerini neredeyse hiç tanımıyor, diğer tüm insanlara karşı biraz yabani haklı olarak, anne baba devamlı onla olmak zorunda, aman birine bırakayım bir süre deme şansları yok, kendilerine kalabilme şansları hiç yok. Ama, Tom'la konuştuk baya, dediği şu, "49 yaşımdayım, çocuğumla fazla vakit geçirme şansım olmayacak belki de, böyle bir hakkım var, patrona ben 3 sene yokum arkadaş diyebiliyorum, o zaman bu zamanı çocuğumla dopdolu yaşayacağım, zorlukları var elbet ama ülkemde kalsaydım aynı yoğunlukla çalışmaya devam edecektim" . Güzel :) Çocuk ilk 3 seneyi pek hatırlamazmış, ama aile sevgisini, bağını tam alacağı kesin, evet diğer yakınlarına biraz haksızlık olmuş, ya da çocuk anne baba dışında kimseyle kolay iletişime geçemiyor, kendi akranları ile oynayamıyor ama herşey birarada olamıyor maalesef. Ne olursa olsun yaptıkları takdire şayan !
Hindistan'da sınırını bilmeyen insanlar yüzünden fotoğraf makinesi fobisi oluşmuş çocukta, tüm ailenin fotoğrafını çekemedim !

Peter, 50 li yaşlarında Alman. Bisiklet ile 4,5 yıllık bir dünya turunda, hem de bu 2.turu ! Çok takdir ediyorum hem de anlayamıyorum, ikisi birarada :) meraklısına http://www.tour-de-friends.de/

Alina ve Max, 30 lu yaşlarında Alman. Aynen bizim yaşlarımızdalar, 15 yıldır beraberler, hatta Max de mimar, 1 yıllık Asya Turu plan, ortak şey çok yani :). Alttaki fotoğrafta ev temizliği yapıyorlar !

Fransız aile, 14 ve 17 yaşlarındaki oğulları ile seyahat ediyorlar. Fransa'da aile isterse çocuk okulu dışarıdan takip edebiliyormuş. Yine "nasıl yani ?" demek istiyorum !  Bu ailede enterasan olan araçları. Sadece onların araçları anlamında çoğul değil, birden fazla araçla seyahat ediyorlar. Aşağıda fotoğrafı görülen kamyon, grup içindeki lakabı "skyscraper", içerisinde 2 adet 1200GS ve 2 adet cross motor barındırıyor. 

Seyir halindeyken ön tarafta bezelye gibi ailecek sıralanmış haldeler, aracın görüntüsü bu.

Akşam kamyon iki katlı bir eve dönüşüyor, alt kat yaşam mahali, içerisinde çamaşır makinesi de bulunan banyo ve mutfak, motorların depolama alanı, üst kat ise yatak odaları. Evleriyle geziyorlar yani !

Grubun diğer üyeleri, hepsinin fotoğrafı var mı emin değilim, fırsat bulunca ekleyeceğim...

Ben, 30'lu yaşlarında, İngiliz. Hindistan'dan satın aldığı 'Royal Enfield' ı ile yollarda. Tam apaçi motorcu !  Umarım biryerlerden motoruyla fotoğrafı çıkar :) Güzergahı, zamanı hiç belli değil, rüzgar nerden eserse !

Kitty ve Kavin, 20'li 30'lu yaşlar, Belçikalılar. Yola çıkmadan 6 ay önce motor ehliyetini almış Kavin, kapmış Transalp'i yollardalar... Motor biraz yüklü, yere yapışık gidiyorlar gibi ama umarım uzun ve keyifli bir yolculuk yaparlar. Onlar da dünya turu diye çıkmışlar, 1 yıl izin almak mümkünmüş iş yerinden, 5 yıl çalıştıktan sonra böyle bir hakka sahip oluyorsun, belki hayatta bir kere ama bizim koşulları düşündükçe delirmemek içten değil ! Neyse, delleniyorum yine ! Süper makara, sohbeti bol insanlar :)

Alison ve Julian, 50 li yaşlarında Avusturalyalı. 3-4 yıllık bir dünya turu sonrası evlerine dönüyorlardı. Karavan konusunda çok tecrübeliler, konteynıra sığsın diye, karavanı kesmişler, böyle yatayda 3 parça karavan... Entresan :)

Helene-Robert, Anne-Robert, farklı 40'lı yaşlarında 2 Fransız karavanla seyahat eden çift. Valla ön yargılı olmamak lazım ama 15 gün boyunca "good morning" e "bonjour" diye cevap veren insanlar kendileri... Gezi boyunca farklı insanlarla da konuştuk, gençlerinde problem yok da orta yaş ve üstü Fransız'lar istiyorlar ki herkes kendi dillerinde konuşsun. Yahu seni anlamıyorum ingilizce birşey soruyorum, niye benle halen fransızca konuşuyorsun ! Garip ve gıcık !

Gisela ve Michael, 60'lı yaşlarında Alman. Bizim bu gruba katılmamıza vesile olan güzel insanlar, kendileri ile Bikaner'de kahvaltı masasında yarım saatliğine karşılaşmıştık ! Belli ki durumları uygun, yeme, içme, alışveriş yapma, takılmaca, gezmece ve hayatın keyfini çıkarmaca şeklinde süper bir yolculuk yapıyorlar, umarım karşılaşırız yine biryerlerde...

Dirk ve Gabriele, 50 li yaşlarında Alman. Hayatları boyunca 4-5 defa uzun yolculuğa çıkmışlar 3 çocukları ile birlikte. Şimdi de son noktayı koymuşlar kamyonları ile yoldalar, tecrübe, bilgi, birikim çok !

Kim ve Vaughan, 30 lu yaşlarında Kanadalı ve İngiliz. Çok acayip bisikletleri vardı, böyle yaylana yaylana giden, bi bakmak lazım !

Herkesi yazdım onları da yazmadan olmaz, Francesca ve Christian, 30 lu yaşlarında İtalyan ve İsviçreli. Africa Twin motorları ile yoldalar. Francesca yine Akdeniz kanından olsa gerek arada bir muhabbeti, günaydını selamı var, ama diğer arkadaş 15 gün boyunca 40 küsur insanla tek kelime de edilmez mi yahu !

Şimdilik bu kadar, bol fotoğraf koymaya çalışacağım sonrasında...

Myanmar'ı kendisini de yazmak lazım değil mi ? :) gelecek...1 yorum:

  1. Merhaba
    Myanmar geçişini konvoyla yapmaniz zorunlu muydu? Tek olarak da yapabilir miydiniz? Haziran da o bölgedeki hava sicakligi nasul acaba? Saygilar

    YanıtlaSil