8 Ekim 2013 Salı

5-8 Ekim Kashan

Kashan'daki 3. akşamımız bugün, aslında 1 ya da 2 gün olarak planlamıştık ama ortamı sevince yaydık gitti, bugün ki dinlenme de çok iyi geldi :)


Tahranla İsfahan arasında kalan bu küçük yerleşim bir çok kişi tarafından atlanır diyor rehber kitap, bizce uğranmaya değer, belki de bizi çeken İran ve çöle özgü mimarinin burada başlamış olması.

Kapalı çarşı tipik, ilk defa gördüğümüz Fin Bahçesi çok özel değil, belki diğer şehirdekiler daha farklı olacaktır bilemiyorum. Buradan akılda kalan Khan-e Ameriha. Aslında şu an restorasyonda ve bizim içeri girmemiş olmamız gerekiyordu. En büyük geleneksel ev olarak burası yazdığından diğerlerine atlayıp burayı hedeflemiştik. Kapı açıktı, görevliye de mimar olduğumuzu anlatabilince girin kısa bir tur yapın, az fotoğraf çekin dedi.

Girdik avluyu görünce, vaooow olduk, ama aslında bu hiçbirşeymiş. Yine sevgili Azerbeycanlılar imdadımıza yetişti. Mimar kız planı gösterince anlaşıldı durum, toplam 7 avlu varmış birbirine bağlı ve bu büyük kompleks 85 odalı 5 yıldık lüks bir otele dönüşecekmiş. Projenin mimarı da bir anda yanımıza gelince ve Türk çıkınca işler iyice aydınlandı, oteli gönlümüzce gezebildik, süper bir deneyimdi, bir mimar olarak böyle bir projede yer alabilmeyi dilerim :)


Semaver, the biggest...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder