16 Ağustos 2013 Cuma

Aşılar, aşılaaaar...

Eveeeeeet bugün ardı ardına üç aşı olduk, kolumda hafif bir sızı var halen :(

Asya ile ilgili herkesin kafasında sağlıkla ilgili olumsuz bir hava var elbet, ama bunca gezginin seyahat notlarını okudum, sağlıkla ilgili ishal dışında önemli bir rahatsızlık geçiren yok. Ama elbet biz işimizi ciddiye aldık -süre uzun, alan geniş- vardık seyahat sağlığı merkezine. http://www.seyahatsagligi.gov.tr/

Doktor Erçin Hanım sağolsun, aldı bizi karşısına, anlattı uzun uzun. Aslında zorunda olunması gereken bir aşı yokmuş, ancak sıtma yaygın olduğundan ve hijyen açısından riskli bölgelere gittiğimizden olmamızı önerdi.

Belki birilerine yardımı olur diye yazıyorum, Hepatit A ve B için tahlil yaptırdık, ikimizin de negatif çıktı, geçirilmiş olma olasılığı varmış. Aşıları eczaneler ellerinde hazır bulundurmuyorlar, Hepatit A'yı depolara sordurarak bulduk, ancak Hepatit B yok, özel hastaneler, İstanbul ve Bursa depoları, yok yok...
Bir de bu ara bu aşıyı olmamız lazım, zira 1 ay sonra 2. dozu vurulmamız lazım ve bunu yurttan çıkmadan halletmek istiyoruz.

Burada bir dip not düşelim, böyle bir seyahat için 4-6 hafta öncesi seyahat sağlığı merkezine başvurulması öneriliyor, gitmeden önce randevu almak gerekli, Anadolu yakasının ki Kartal Adliyesi arkasında ve çok ilgili, biz çok sevdik, bir doktoru var.

Yine Erçin Hanım'ın yönlendirmesi ile aile hekimimize başvurduk, böylece yıllar sonra yüzünü de görmüş olduk. Toplum sağlığı merkezine falan yönlendirirlerse dinlemeyin, aile hekiminizin halletmesi gereken bir konu. Ellerinde fazla yok diye, zorla veriyorlar aşıyı, e tabi şuç onların mı, o ayrı konu.

Diğer olduğumuz aşı da tifo, tetanoz aşımız olduğundan gerek kalmadı. Aşıların aynı gün ya da 28 gün arayla vurulması gerekiyormuş, aman aşıyı buldum bunu olayım demeyin, birden fazla aşı vurulmanız gerekiyorsa hepsinin aynı gün olması lazım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder